Fluoryzacja zębów

2011-12-12 08:54:19

Wszyscy wiemy, że fluor jest niezwykle ważnym składnikiem past czy płynów do płukania jamy ustnej. Jednak domowa profilaktyka próchnicy to nie wszystko. Warto poddać się profesjonalnym zabiegom zapobiegania próchnicy. Szczególnie polecamy je najmłodszym pacjentom, ponieważ są przyjemne i pozwalają dziecku na przyzwyczajenie się do dentysty, co zachęca do dalszych wizyt.

 

Lakierowanie polega na pokryciu gładkich powierzchni zębów specjalnym lakierem o odpowiedniej zawartości fluoru. Zęby najpierw oczyszcza się szczoteczką a potem lakieruje. Zabieg ten można zastosować już u małych dzieci celem zapobiegania próchnicy ,ponieważ fluor wzmacnia szkliwo .U dorosłych poza działaniem przeciwpróchnicowym, zmniejsza nadwrażliwość i sprzyja remineralizacji.

Aby lakierowanie było efektywne ,należy je powtarzać 2-4 razy w roku.

Lakowanie to uszczelnianie głębokich bruzd i szczelin na powierzchni zębów stałych specjalnym preparatem z fluorem. W pierwszej kolejności lakujemy pierwsze zęby trzonowe czyli „szóstki”, a u dzieci z większą skłonnością do próchnicy również przedtrzonowce i zęby trzonowe drugie. Jest to zabieg bezbolesny-zęby oczyszcza się szczoteczką a potem pokrywa lakiem. Ważne jest to, że ząb musi być zdrowy, a pacjent po zabiegu zgłasza się na okresowe kontrole, ponieważ lak może odpryskiwać i czasem konieczne jest jego uzupełnienie.

U dobrze współpracujących maluchów można polakować również zęby trzonowe mleczne.