etapy leczenia

1. Konsultacja

Ma na celu uzyskanie informacji o stanie zdrowia pacjenta i określenie potencjalnych przeciwwskazań do wykonania implantacji, przeprowadzenie oceny stanu jamy ustnej i ewentualnym przygotowaniu pacjenta do implantacji np. augmentacja kości, ekstrakcja zębów, leczenie zębów czy usunięcie kamienia nazębnego.

Lekarz na podstawie oczekiwań pacjenta oraz przeprowadzonego badania przygotowuje plan leczenia oraz omawia kolejno etapy leczenia implantologicznego. Pacjent otrzymuje pisemnie sporządzony plan leczenia wraz z jego całkowitą i ostateczną wyceną.

2. Wkręcenie implantu

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i przeciętnie trwa około 20-30 min na 1 wszczep. Jest to zabieg delikatny i niebolesny. Chirurg zaszywa ranę nad implantem tak, aby nie było kontaktu śruby ze środowiskiem zewnętrznym. Pacjent dostaje pisemną gwarancję na użyte implanty wraz z certyfikatem potwierdzającym rodzaj wkręconych śrub;  po zabiegu dostaje listę zaleceń na najbliższe kilka dni mi. antybiotykoterapie, czy zimne okłady;

3.  Odsłonięcie implantów

Po zrośnięciu się implantu z kością (osteointegracji), aby mieć dostęp do powierzchni zewnętrznej śruby ponownie wykonuje się niewielkie nacięcie dziąsła i wkręca śrubę gojącą dziąsło – ta część nieznacznie wystaje ponad dziąsło, które wokół niej ulega reorganizacji.

4. Cześć protetyczna

Ilość spotkań (minimum 2) jest uzależniona od ilości zębów, które mają być odbudowane.  Kolor i kształt zębów jest dobierany do zębów obecnych w jamie ustnej lub na podstawie oczekiwań pacjenta. Korony na implantach zawsze są ceramiczne. Natomiast podbudowa ceramiki może być klasyczna – metalowa lub pełnoceramiczna – cyrkon. Stosując cyrkon, który jest przezierny uzyskujemy bardziej naturalny wygląd odbudowywanego zęba. Z kolei metal jest bardziej wytrzymały mechanicznie. Ponadto  korona porcelanowa na metalu jest tańsza. Zwykle odbudowując przednie zęby, które są bardziej widoczne a narażone na mniejsze siły podczas gryzienia proponujemy wykonać koronę ceramiczną na podbudowie cyrkonowej. Natomiast zęby boczne –tylne, widoczne dopiero przy szerokim uśmiechu,  ale wystawione na duże siły żucia, zalecamy odbudować koroną porcelanową napaloną na metalu.