Protetyka
Protetyk odtwarza pierwotne warunki zgryzowe po utracie zębów naturalnych, po ich uszkodzeniu lub osłabieniu. Uzupełnienia protetyczne mogą być stałe, ruchome lub kombinowane (uzupełnienia ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, koron teleskopowych).
Protezy osiadające
Uzupełnienia ruchome wykonywane z tworzywa akrylowego. Głównym wskazaniem są przypadki bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach).
Protezy natychmiastowe
Ruchome uzupełnienie protetyczne, które zostaje oddane pacjentowi bezpośrednio po usunięciu zębów. Wszystkie czynności związane z wykonaniem protezy są przeprowadzane przed usunięciem zębów. Takie postępowanie pozwala na uniknięcie przykrej dla pacjenta sytuacji braku zębów, zapewnia normalne warunki życia oraz możliwość kontynuowania pracy zawodowej. Wpływa również korzystnie na gojenie się ran poekstrakcyjnych. Stosowanie tego typu rozwiązania wiąże się jednak z koniecznością bezwzględnego przestrzegania zaleceń lekarza protetyka, zgłaszania się na częste wizyty kontrolne oraz utrzymania wzorowej higieny jamy ustnej i protezy. Są to protezy czasowe. Przygotowują one do wykonania protez docelowych.
Protezy szkieletowe
Ruchome uzupełnienie protetyczne. Proteza taka opiera się nie tylko na dziąsłach i błonie śluzowej, ale także na zębach- nie powoduje więc nadmiernego zaniku kości i dziąseł. Wykonana prawidłowo może służyć pacjentowi przez długie lata. Podstawowe części protezy szkieletowej to metalowa baza( szkielet) oraz akrylowe elementy odbudowujące brakujące tkanki.
Protezy typu overdenture
Ruchome uzupełnienie protetyczne, pokrywające na całej powierzchni korzeń lub korzenie resztkowego uzębienia lub implanty. Protezy te utrzymywane są na korzeniach lub wszczepach poprzez system zatrzasków (zasuw lub rygli). Są to uzupełnienia spełniające wymogi estetyki, chroniące kości szczęk przed zanikiem oraz zapewniające wysoki komfort dla pacjenta. Jednak w przypadku tego typu protez ważne jest opanowanie przez pacjenta zasad higieny jamy ustnej. Protezy overdenture oparte są na zaledwie dwóch implantach w żuchwie i szczęce u pacjentów bezzębnych, co przy względnie przystępnych kosztach, diametralnie poprawia komfort użytkowania w porównaniu do protez całkowitych osiadających.
Uzupełnienia stałe
Licówki: jako estetyczne uzupełnienie stałe, doskonale imitują naturalne zęby. Dzięki rozwojowi odpowiednich materiałów i nowoczesnej technologii mamy gwarancję uzyskania naturalnego wyglądu zębów oraz pewność, że w każdym oświetleniu zachowujemy wszystkie właściwości naturalnych zębów. Przy niezbyt dużej ingerencji w tkanki zęba osiągamy duże zmiany w kształcie, kolorze i ustawieniu zębów. W związku z tym są też mniejsze dolegliwości pop reparacyjne. Ponieważ licówka ceramiczna jest bardzo cienka, zlewa się ona optycznie z naturalnymi zębami (tzw. efekt kameleona). Dzięki temu granica uzupełnienia pozostaje niewidoczna. W przypadku licówek problemu nie stanowią takie zjawiska jak, fizjologiczne obniżenie dziąsła lub recesje, powstałe wskutek urazu podczas czyszczenia zębów (pomimo poinformowania pacjenta).
Licówki, jako estetyczne uzupełnienie, spotykają się z dużą akceptacją ze strony pacjentów, którzy są bardzo zadowoleni z takiego rozwiązania.
Główną zaletą bowiem jest mała redukcja tkanki zęba od 3 do 30%. Oczywiście sposób preparacji jest uzależniony od indywidualnego stanu uzębienia. Są więc atrakcyjną alternatywą dla koron.
Duża odporność na ścierani, bardzo dobry efekt estetyczny, biozgodność materiału z jakiego są wykonane, małe ryzyko powikłań, wszystko to sprawia, że z przyjemnością oferujemy naszym pacjentom tę formę uzupełnienia.
WSKAZANIA
- rozległe ubytki w tkance zęba
- złamanie zębów
- zęby za krótkie, ubytki krawędzi siecznej i ich nieestetyczny przebieg
- anomalie w ustawieniu zębów( braki, zęby obrócone, przechylone)
- przebarwienia zębów
- utrata wysokości zwarcia
- bulimia
Korony i wkłady koronowo korzeniowe
Są to protezy stałe, które odbudowują zniszczoną koronę zęba. Zęby zniszczone lub po leczeniu kanałowym wzmacnia się wkładami koronowo- korzeniowymi. Są one wykonane z metalu, stopów metali szlachetnych, włókna szklanego. Są one cementowane do kanału danego zęba i na nich wykonujemy odbudowę czyli koronę.
Korony są: metalowe, licowane porcelaną lub kompozytem, bądź są pełnoceramiczne. Korony pełnoceramiczne są rewelacyjną alternatywą dla pozostałych koron, jeśli chodzi o wymagania estetyczne. Zamiast czapeczki metalowej, na której jest niepalona porcelana, mamy czapeczkę z cynkami tlenku aluminium lub z porcelany. Korona pełnoceramiczna ma te same właściwości co ząb naturalny, czyli porcelanowe szkliwo i zębinę. Uzyskujemy poprzez to naturalną opalescencję i fluorescencję, czyli wygląd prawie taki sam jak w przypadku zęba naturalnego.
Inlay
To wkłady, których używa się do wypełnienia ubytków. Najpierw ząb jest odpowiednio opracowywany, robi się wyciski, w laboratorium odlewa się go z metalu, kompozytu lub porcelany. Gotową pracę umieszcza się w koronie zęba za pomocą specjalnych żywic. Inlaye umożliwiają odtworzenie powierzchni żującej zęba, a co za tym idzie pełne włączenie go w proces żucia pokarmów, idealne odtworzenie punktów stycznych oraz zachowanie higieny jamy ustnej.
Onlay
W dużych ubytkach, także w bocznych zębach leczonych kanałowo (które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego za pomocą wkładu i korony), wykorzystuje się wkłady onlay lub overlay, pod które preparuje się całą powierzchnię żującą zęba.
Odbudowy kompozytowe wykonuje się w laboratorium. Przy pomocy specjalnych preparatów onlay łączony jest z tkankami zęba, co zapewnia idealną szczelność wypełnienia.
Uzupełnienia inlay i onlay robione są z kompozytu, porcelany lub złota. Wkłady porcelanowe to obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie, które pozwala na idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych. Porcelana odlewana lub tłoczona pod ciśnieniem daje jeszcze lepsze efekty. Równie dobrym co porcelana materiałem do wykonywania onlay i inlay jest złoto. Jest idealnym materiałem do wykorzystywania w jamie ustnej, ponieważ prace ze złota zapobiegają powstawaniu próchnicy wtórnej – mają działanie bakteriostatyczne.
MOSTY
Uzupełnienie na stałe umieszczone w jamie ustnej. Zapewnia doskonały efekt estetyczny i czynnościowy. Jedynym mankamentem jest konieczność szlifowania zębów sąsiadujących z obszarem bezzębnym. W zależności od lokalizacji oraz wymagań estetycznych stosuje się mosty pełnoceramiczne. Dzięki temu osiągamy doskonały efekt estetyczny. Mosty złożone, standardowe, są to odbudowy, w których metalowy szkielet pokryty jest porcelaną. Mosty wykonywane są na zębach naturalnych i implantach.
Mosty adhezyjne
Żeby uniknąć zdrowych tkanek zęba w przypadkach pojedynczych braków, zwłaszcza w odcinku przednim stosowane są mosty adhezyjne, wzmocnione włóknem szklanym. Ten rodzaj uzupełnienia stałego pozwala na osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych i komfortu pacjenta bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich.
Gabinet "Medicare"
ul. Mireckiego 13 A
lok. 11, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Godziny otwarcia:
pon-pt: 8.00 do 20.00
sobota: 8.00 do 15.00
Zadzwoń
tel: + 48 25 756 11 67
kom: +48 667 96 11 67
Napisz do Nas
Stomatologia Medicare Mińsk Mazowiecki - Implanty Mińsk Mazowiecki - Ortodonta Mińsk Mazowiecki - Wybielanie Zębów Mińsk Mazowiecki - Chirurgia Mińsk Mazowiecki - Piaskowanie Zębów Mińsk Mazowiecki - Protetyka Mińsk Mazowiecki - Stomatologia Estetyczna Mińsk Mazowiecki - Dentysta Mińsk Mazowiecki - Skaling - RTG - Pantomogram