Sedacja – Gaz rozweselający

BEZSTRESOWA WIZYTA U STOMATOLOGA

Koniec z obawami, fobiami oraz lękami przed wizytą u dentysty. Jedną z najlepszych metod opanowania stresu jest sedacja wziewna za pomocą mieszaniny  podtlenku azotu (N2O) i tlenu (O2)  zwanego także „gazem rozweselającym”. Metodę leczenia z podtlenkiem  stosujemy u dzieci jak i u dorosłych.  Dzięki sedacji wziewnej  uzyskuje się częściowe zniesienie czucia bólu. Jest to bezpieczny i skuteczny środek uspokajający. Pacjent pod wpływem gazu staje się spokojny, wyciszony, zobojętniały na otaczającą go rzeczywistość. Podczas zabiegu cały czas jest przytomny, lecz ospały i spowolniony, ale reaguje prawidłowo na najmniejszy bodziec stymulujący lub słowny a w razie potrzeby łatwo go wyprowadzić z sedacji . Gaz jest niemal w 100 % wydalany przez płuca. Dzieci często wykazują niezwykłą skłonność do marzeń sennych. Śnią o lataniu samolotem, rakietą kosmiczną, tańczą na balu.

Przed rozpoczęciem leczenia dziecka dokonujemy wstępnej kwalifikacji , przede wszystkim ze  względu na wiek.  Sedacje stosujemy u dzieci powyżej 6 roku życia. Przed zabiegiem przeprowadzamy szczegółowy wywiad z rodzicami dotyczący stanu zdrowia dziecka. Ważne jest zebranie dokładnych informacji uwzględniających przebyte choroby, przyjmowane leki itp. Po uzyskaniu pisemnej zgody na zabieg przystępujemy do zapoznania małego pacjenta z aparaturą do podawania podtlenku azotu. Zachęcamy rodziców do nabycia maseczki nosowej po to, aby dziecko mogło w domu przyzwyczaić się do niej, poćwiczyć oddychanie przez nos. Pacjent nie może jeść 4 godziny przed zabiegiem. Nos powinien być drożny ponieważ przez cały okres zabiegu dziecko oddycha przez nos.

Po dokładnym omówieniu i przedstawieniu całej aparatury dziecku i rodzicowi  przystępujemy do wykonania zabiegu. Gaz rozweselający pozbawia ich obawy przed zabiegiem, maseczka na nosie z kolei całkowicie odcina ich od pojawiających się zapachów. Podczas całego okresu sedacji specjalne urządzenia medyczne monitorują podstawowe parametry terapeutyczne pacjenta.

 

Przeciwwskazania stosowania podtlenku azotu:

– Brak współpracy pacjenta

– Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych- niedrożność górnych dróg oddechowych

– Pierwszy trymestr ciąży

– Choroby psychiczne

– Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis

– Rozedma płuc, roztrzenie oskrzelowe

– Alkoholizm

Gabinet "Medicare"

ul. Mireckiego 13 A
lok. 11, 
05-300 Mińsk Mazowiecki

Godziny otwarcia:

pon-pt: 8.00 do 20.00
sobota: 8.00 do 15.00

Zadzwoń

tel: + 48 25 756 11 67
kom: +48 667 96 11 67

Napisz do Nas

Stomatologia Medicare Mińsk Mazowiecki - Implanty Mińsk Mazowiecki - Ortodonta Mińsk Mazowiecki - Wybielanie Zębów Minsk Mazowiecki - Chirurgia Minsk Mazowiecki - Piaskowanie Zębów Minsk Mazowiecki - Protetyka Mińsk Mazowiecki - Stomatologia Estetyczna Mińsk Mazowiecki - Dentysta Mińsk Mazowiecki - Skaling - RTG - Pantomogram